Doracocker

Kalėdos, adventas — tai laikas, kuris mums asocijuojasi su noru dalintis, dovanoti,  jaukumu, gerumu, susitelkimu, laiku praleistu su artimiausiais žmonėmis. Taip pat — norime palepinti draugus ir artimuosius dovanomis. Kruopščiai ieškome, kas jiems būtų mieliausia, todėl kartais pamačius labai mielą šuniuką kyla mintis, kad būtent jis būtų puikiausia dovana.

Tokio spontaniško sprendimo priimti nereikėtų, nes visų pirma šuo nėra dovana. Tai gyva, auganti asmenybė, o ne materialus daiktas. Kiekvienas šuo į namus atneša ne tik daug džiaugsmo, bet ir galybę atsakomybių. Mityba, dresūra, fizinės formos palaikymas, o kur dar visos bemiegės naktys kai jaunėlis dar tik mokosi eiti į lauką ir kitų rimtų reikalų.

Šventinis sezonas pilnas chaoso, todėl kartais net nepagalvoję apie dovanos gavėjo gyvenimo būdą, norus ir galimybes galime padaryti labai skaudžią klaidą ir dovanotasis šuniukas atsidurs prieglaudoje arba geriausiu atveju patys naujieni šeimininkai bus priversti jam ieškoti naujų namų. Neretai, deja, pasitaiko atvejų, kai gyvūnas tiesiog išmetamas į gatvę. 


Prieš norėdami į namus priimti dar vieną keturkojį šeimos narį pagalvoti apie šiuos dalykus:

  1. Gyvenimo būdas.
    Įvertinkite savo rutiną, darbo grafiką, laiką, kurį galėsite skirti šuns adaptacijai, dresūrai ir namų taisyklių mokymui.
    Pagalvokite ir apie veislę, šuns charakterio savybes, kurios artimesnės jūsų gyvenimo būdui. Jei esate aktyvus, mėgsantis judėti, keliauti, būti lauke su jumis geriau jausis aktyvių veislių atstovai. Jei labiau mėgstate ramius pasivaikščiojimus, su jumis geriau jausis ramesnio būdo šuo, kuris nereikalauja didelės fizinės iškrovos. Aktyvus šuniukas ramiuose namuose gali iš nuobodulio pradėti viską “griauti”, o ramus patekęs į aktyvią aplinką greitai pavargs, taps irzlus ir tai net gali pakenkti jo sveikatai. 
  2. Ilgalaikis įsipareigojimas.
    Augintinį priimate į savo šeimą visam jo gyvenimui, tai gali būti ir 10 ir 15 metų. Įvertinkite savo ilgalaikius planus, amžių ir ar per tokį laikotarpį neplanuojate didelių gyvenimo pokyčių. Taip pat būkite pasiruošę “bangavimams” — mažiems šuniukams reikia itin daug dėmesio ir priežiūros, kad susiformuotų teigiami įpročiai ir elgesio modeliai. Senatvėje šuo taip pat gali reikalauti specifinės priežiūros priklausomai nuo jo sveikatos būklės.
  3. Finansai.
    Augintiniui reikės papildomų lėšų maistui, veterinariniams poreikiams (sterilizacija, skiepai ir t.t.), dresūra, guolis, graužtukai, palutės, žaislai, taip pat gali pasitaikyti netikėtumų, dėl kurių teks keliauti pas veterinarą (šuo netyčia susižeidė, prastai pasijuto, turi alergiją, ar tiesiog prarijo ne vietoje paliktą kojinę). 
  4. Gyvenamoji vieta.
    Įsitikinkite, kad jūsų gyvenamoji vieta tinka gyvenimui su šunimi. Jei būstą nuomojatės pagalvokite, kad kraustantis kitur augintiniai gali būti nepageidaujami.
    Taip pat pagalvokite ir apie augintinio dydį. Nors ne arai ir hektarai, o šeimininkas svarbiausias gyvūnui, įvertinkite, kad tiek sanbernaras, tiek jūs nesijaustumėte patogiai vieno kambario bute. Taip pat nepamirškite pasitikrinti ar niekas iš namiškių neturi alergijos gyvūnams. 
  5. Įsipareigojimas dresūrai ir socializacijai
    Įvertinkite, kad šuo gyvens visuomenėje, ne tik namuose ir ar turėsite laiko eiti į dresūros užsiėmimus, rodysite jam įvairias aplinkas — miestą, parkus, vesitės į svečius, mokysite savo vaikus tinkamo elgesio su gyvūnu ir jo priežiūros.
    Nedresuotas ir nesocializuotas šuo nepriklausomai nuo dydžio gali sukelti problemų kitiems šunims, žmonėms ir net juos sužeisti, išgasdinti ar pats būti traumuotas.
  6. Kiti pasirinkimai
    Rekomenduojama prieš priimant šuniuką į namus su juo esant galimybei praleisti kuo daugiau laiko prieglaudoje ar kitur iš ko planuojate įsigyti gyvūną. Ar abu jaučiatės gerai, pagalvokite kaip jis jaučiasi su jumis. Taip pat būkite atsargūs, tikrinkite kilmės dokumentus, veislynų reputaciją, kad nepapultumėte į daugintojų pinkles.

Anot gyvūnų prieglaudos „Linksmosios Pėdutės” įkūrėjos Simonos Šakinytės, sprendimas priimti gyvūną į šeimą turėtų būti priimtas racionaliai, ne emociškai. „Tai yra viena iš priežasčių, kodėl geriau tokio sprendimo nepriimti prieš šitas šventes, nes jos turi savitą aurą ir kelia savitus jausmus, kurie skatina mus dėkoti, apipilti meile aplinkinius, aukoti, daryti gerus darbus ir t.t. Tam ir reikėtų išnaudoti tą energiją. Bet gyvūno priėmimas į šeimą yra ilgalaikis įsipareigojimas, todėl jis neturėtų būti priimtas šventinei nuotaikai apėmus, nes jai išblėsus gali pasimatyti ne tokia romantiška realybė, kuriai galbūt žmogus nebuvo pasirengęs ir kurios per tą kalėdinį šviesumą nematė, o jam praėjus pradeda suvokti. Tada nemažai gyvūnų atsiduria prieglaudose, jiems ieškomi kiti namai ar, kas visų blogiausia, atsiduria pas močiutę kaime.”

Įvertinus šiandienines tendencijas galime pasidžiaugti. „Situacija, bent jau mūsų mieste (Klaipėda) ar mūsų prieglaudoje, gerėja. Po švenčių vis rečiau sulaukiame prašymų priimti keturkojas kalėdines “dovanas”. Bet tai, ko gero, yra dėl mūsų pačių indėlio, nes didžioji dalis prieglaudų šventiniu laikotarpiu neišleidžia gyvūnų į naujus namus, ypatingai neišleidžia gyvūnų dovanai, bent jau mes labai apsunkiname pasiėmimo procesą, tai galbūt dėl šitos priežasties vis mažiau tų šventinių šeimos narių po švenčių atvyksta pas mus.” – teigia Simona.

Jei vis dėl to įsivertinote, kad šiuo metu negalite namuose laikyti šuniuko puiki alternatyva yra savanoriavimas prieglaudose — ten visada būsite laukiamas tų, kurie laukia namų. Kalėoms dovanokite savo šilumą, dėmesį, laiką kartu ir mielas materialines gėrybes.

P.S. Galite prieglaudinukams galite aukoti pledukus, kurie ypatingai reikalingi šaltuoju metų laiku. Bet kokia parama globojamiems augintiniams yra labai svarbi. Daugiau informacijos – https://www.linksmosiospedutes.lt/lt/parama/.